Lekarz od Parkinsona Kraków

Choroba Parkinsona- na czym polega? Jak się ją leczy?

Choroba Parkinsona coraz częściej wykrywana jest u osób młodych powyżej 20 roku życia. Wykrywany Parkinson u młodszych osób jest niebywałym zjawiskiem, dlatego że ta choroba dotyka najczęściej osoby w wieku od 40 do 60 lat i częściej są wykrywane u mężczyzn niż kobiet. Według danych 1 osoba na 500 jest chora na Parkinsona co w Polsce daje około 76 tysięcy osób chorych a na całym świecie około 4 milionów chorych osób. Jest to bardzo duża liczba osób.

Choroba Parkinsona – czym się objawia?

Choroba Parkinsona to choroba, która objawia się pojawieniem się zmian w układzie nerwowym. Jest to choroba układu ruchowego, czyli wraz z rozwojem choroby mogą zacząć zanikać takie funkcje jak chodzenie i mówienie. Powodem rozwoju choroby jest zanik komórek mózgowych, które są odpowiedzialne za produkcję dopaminy. Dopamina jest przekaźnikiem, który odpowiada za przekazywaniem impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi w celu utrzymania równowagi i wykonywanych ruchów ciała. Bez wystarczającej ilości komórek, czyli takiej w granicach 80% zaczynają się pokazywać objawy choroby Parkinsona. Nadal nie jest wiadomo jakie są powody występowania Parkinsona w danym ciele. Jedynym znanym powodem są czynniki genetyczne i działanie toksyn środowiskowych. Wykrycie Parkinsona nie jest takie łatwe, ponieważ nie ma specjalistycznych badań, które określają Parkinsona. Są badania pokazujące że około ⅕ badanych może chorować na inne schorzenia. Wykluczenie innych schorzeń może być możliwe dzięki takim badaniom jak: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Leczenie polega głównie na zmniejszeniu objawów i hamowaniu Parkinsona. Wielu specjalistów zaczyna terapię podając leki z dopaminą lub gabapentyną. Jeśli nie przyniosą one efektów lub wystąpią niechciane działania zaleca się operację. Oczywiście jeśli nie wynikły przeciwwskazania, które polegają na stymulacji struktur głębokich mózgu (DBS). Wraz z działaniami za pomocą leków lub operacji powinno się stosować cały czas rehabilitację. Jest ona ważna, ponieważ dzięki niej osoba chora nie będzie odczuwała aż tak objawów choroby Parkinsona, co bardzo ułatwia życie. Jedynym warunkiem są regularne ćwiczenia z fizjoterapeutą i motywacja osoby chorej.

Leczenie Parkinsona Kraków

 Jeśli wyczuwamy objawy Parkinsona, powinniśmy znaleźć odpowiedniego lekarza od Parkinsona Kraków lub kliniki, w której jest wykonywane leczenie Parkinsona Kraków.