Neurolog Kraków

Jakie są objawy spastyczności? Na czym polega ta choroba?

Spastyczność to jedna z chorób neurologicznych. Atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy. Spastyczność podobna jest do niedowładu mięśni i objawia się napięciem mięśniowym, bólem i dysfunkcją kończyn. Ważne jest szybkie i skuteczne leczenie, aby zniwelować rozwój choroby. Co jeszcze wart wiedzieć o tej chorobie?

Spastyczność – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Spastyczność Kraków ma wiele przyczyn. Najczęściej jest to dziecięce porażenie mózgowe. A inne przyczyny to: zapalenie opon mózgowo-rdzennych, udar mózgu, guz mózgu, stwardnienie rozsiane i uraz rdzenia kręgowego. U osób, które mają dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane lub guza mózgu nie przeprowadza się badań specjalistycznych tylko na podstawie rozmowy z pacjentem lub badaniu zewnętrznym stwierdza się tą chorobę. Do określania spastyczności wykorzystują się 2 skale. Pierwsza to skala Ashwortha, a druga to Tardieu. Jest też zmodyfikowana skala Ashwortha, którą wykorzystuje się.

Spastyczność Kraków

Jakie objawy występują, jeśli chodzi o spastyczność

Spastyczność może mieć wiele objawów. Najczęściej występujące to;

  • opór podczas rozciągania przez mięśnie,
  • niedowład i porażenie mięśni,
  • osłabienie antagonistyczne mięśni,
  • deformacja kości,
  • sztywność stawów przy aktywności mięśniami.

Aby się z nimi uporać zlecana jest rehabilitacja. Jest wiele miejsc, w których przeprowadzana jest rehabilitacja. Warto wybrać fizjoterapeutę, który dobierze odpowiedni program leczenia, co pozwoli polepszyć stan pacjenta. Jeśli zmagamy się z jakimikolwiek z tych objawów, to warto poszukać specjalisty z zakresu neurologii. Neurolog Kraków przeprowadzi z pacjentem wywiad, zleci badania, postawi diagnozę oaz wdroży skuteczne leczenie.

Jest wiele chorób neurologicznych. Objawy chorób są różne, dlatego zdiagnozowanie konkretnej z nich czasami jest czasochłonne i wymaga wielu specjalistycznych badań. Obecnie medycyna posuwa się do przodu i z roku na rok możemy liczyć na skuteczniejsze metody leczenia.