Ortopeda Poznań

Komórki macierzyste w ortopedii – czy wielkie oszustwo?

W ostatnich latach pojawia się coraz większe zainteresowanie terapiami komórkami macierzystymi. Wiele z oferowanych terapii przez ortopedę nie zostało jednak klinicznie potwierdzonych; istnieje również niewiele dowodów na ich bezpieczeństwo i skuteczność w określonych warunkach.

Wykorzystywanie trudnej sytuacji pacjenta przez lekarza ortopedę

Istnieje spory problem ze stosowaniem niesprawdzonych metod nazywanych „terapiami komórkami macierzystymi” . Ortopedzi Poznań twierdzą, rzecz jasna, że stosują specjalną krew pępowinową od dawców, lub też komórki embrionalne lub płodowe, jednak trudno jednoznacznie określić, co jest podawane  pacjentom, oraz zweryfikować te terapie pod względem naukowym. A pacjenci poszukujący w desperacji skutecznych sposobów leczenia płacą za nie gigantyczne pieniądze…

Wielki skandal pewnego roku…

Ogromna plastyczność zarodkowych komórek macierzystych przyciągnęła uwagę lekarzy naukowców oraz wywołała gorące debaty etyczne – bo żeby pobrać je do badań i namnażać w laboratorium, trzeba było zniszczyć ludzki zarodek będący na tym etapie grudką niewielu komórek. Sytuacją nie byli zadowoleni szczególnie obrońcy praw ludzkich, którzy namnażali hasła i plakaty o “zbrodni lekarzy” na tle ludzkiego poszanowania życia.

Komórki macierzyste w ortopedii

Cudowne zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu obolałych stawów

To, iż komórki macierzyste w ortopedii mogą przynosić świetny skutek w jednej chorobie – to nie wystarczy, żeby analogiczne terapie oferować do leczenia wielu innych chorób. W dodatku, jeśli takie eksperymentalne terapie nie mają uzasadnienia naukowego

Istnieją komórki, które potrafią wytwarzać chrząstkę; są to komórki mezenchymalne ze szpiku kostnego. Szczególną popularnością cieszą się zabiegi wśród sportowców i nie jest to nic dziwnego, gdyż odpowiednio dobrana rehabilitacja jest w stanie przywrócić pacjentów do pełnego zdrowia i najwyższej formy zdrowotnej. Swoje zastosowanie znajdują zaś komórki macierzyste zwłaszcza w regeneracji bólu i zaburzeń stawów czy zrostów kostnych, gdzie dokonuje się implantacji komórek macierzystych do wybranych miejsc pacjenta. Na razie jednak brak przekonujących dowodów, by tego typu metody stosować w sposób komercyjny.

Niemniej jednak w komórkach macierzystych tkwi ogromny potencjał dla medycyny. Należy jednak podchodzi do całej sprawy z pewną dozą rozsądku i umiaru.